Tjelesna aktivnost i pretilost

S proglašenjem kraja jedne epidemije, pozornost se seli na drugu, odavno poznatu. Riječ je o pretilosti koja godinama na području Hrvatske doživljava svoj uzlet. Nekoć svođena na estetski problem u čijoj podlozi je nedostatak samodiscipline, pretilost danas ima status kronične metaboličke bolesti koju valja liječiti prije nego “privuče” druge srodne bolesti kao što su dijabetes, arterijska hipertenzija i koronarna bolest srca.
Pretilost je kompleksna multifaktorska bolest na čiju pojavu i progresiju utječu brojni čimbenici kao što su genetika, hormonski poremećaji, poremećaji spavanja te određeni lijekovi. Na neke od njih možemo više, a na neke manje utjecati. Dva glavna čimbenika na koja možemo utjecati i time značajno smanjiti rizik za pojavu pretilosti su pravilna prehrana i redovita tjelesna aktivnost. Svaka osoba ima specifičnosti koje definiraju kakav način prehrane i tjelesne aktivnosti je za nju optimalan. Ipak, postoje neke općenite smjernice koje su baza za svakog pojedinca. Kada je u pitanju prehrana, to su optimalni dnevni unos hrane, smanjenje unosa ultraprocesiranih namirnica te veći unos svježeg voća i povrća. Što se tiče tjelesne aktivnosti, preporuka je da se svaki dan barem pola sata krećemo umjerenim intenzitetom na način koji nam najbolje odgovara.
Kako bi se povećala svijest o značaju tjelesne neaktivnosti i važnosti redovite tjelesne aktivnosti za zdravlje 10. svibnja je već tradicionalno obilježen Međunarodni dan tjelesne aktivnosti odnosno Dan kretanja za zdravlje. Opširnije na poveznicama: https://www.hzjz.hr/aktualnosti/medunarodni-dan-tjelesne-aktivnosti-dan-kretanja-za-zdravlje-10-svibnja/ i https://stampar.hr/hr/novosti/obiljezavanje-medunarodnog-dana-tjelesne-aktivnosti-dana-kretanja-za-zdravlje .
A o novim spoznajama o dijagnostici i multidisciplinarnom liječenju pretilosti detaljnije smo čuli na nedavno održanom 1. Jadranskom simpoziju o debljini. Simpozij je održan od 20.-22. travnja 2023. godine u Opatiji u organizaciji Hrvatskog društva za debljinu Hrvatskog liječničkog zbora te Europskog udruženja za istraživanje pretilosti (EASO). Program simpozija dostupan je na poveznici: https://drustvozadebljinu.hr/wp-content/uploads/2023/01/Debljina-2023-PRVA-OBAVIJEST.pdf
Podsjećamo i na nedavno objavljene Hrvatske smjernice za liječenje odraslih osoba s debljinom koje su u cijelosti dostupne na poveznici https://hrcak.srce.hr/285231